Cliff Lishman

A quickwitted Englishman lost in THE OTHER world

Description:
Bio:

“Cliff Lishman, tanıdığım için memnun olduğum birisidir. Kaleminde klasik İngiliz mizah anlayışı ve İngilterenin o iç karartan havasını fantazi tuvalinde bir araya getirebilen gördüğüm en başarılı yazar olduğunu söyleyebilirim.
Yine de bundan önceki kitaplarında İngiliz orta sınıfının korkularını fiziksel bir öğe haline getirebilmeyi başarmış olsa da bu son bölümde o eski trajikomik yaklaşımını kitabın ortalarında bırakıyor. Seriden alıştığımızın aksine sadece iç karartıcı ve bazı yerlerde grotesk bir hal alıyor. Takipçilerinin sevdiği Lishman tarzından uzaklaşan bu roman, bazı yerlerde sıkıcı ve okuması zor bir hal alıyor.
Yazarın son dönemlerde ailesinden birçok kişiyi kaybettiği bir sır değil. Sanırım editörlerinin ona biraz zaman tanıması ve onunda kafasını toplaması gerek. Kendisini bir kitaba bakarak yorumlamamanızı ve okumadıysanız daha önceki kitaplarını okumanızı öneririm.
-John Hearth”

" mna kodumun otuzbircisi…
-Cliff Lishman"

Cliff Lishman (doğum tarihi:5 Şubat 1969) İngiltereli korku, fantazi ve kısa hikaye yazarı. En bilinen işleri Seçim Mekanizması, Kuş Besleyen Adam ve Sevgili Parazit’tir. Kısa hikayeleri ile Hugo ve Nebula ödülleri almıştır.

23asdSıkıldığı zamanlarda daha çok sigara içmeyi, TV izlemeyi, alkolu, kişisel gelişim kitaplarına sesli bir şekilde gülmeyi ve oğlu John’dan tiksinmeyi sever. Kimse bilmese de monolog konusunda yeteneklidir.Sıkı bir Arsenal taraftarıdır.

Ailesel konularda şansı çok yaver gitmemiştir. Diğer iki kardeşinden sadece birisi hayatta olmasına rağmen son dönemlerde hayatta olmayan ile daha çok konuşmuştur. Alkollü bir şekilde yaptığı kazada en büyük kardeşini sakat bırakmıştır ve o zamandan beri suçluluk duygusunu yenememiştir. Arabalarla arası iyi değildir.John cusack

Lise sevgilisi Julia ile evlenmiş fakat çocuk konusundaki anlaşmazlıklar yüzünden boşanmışlardır. Genelde kullanılan sözler: “Nafakaya aç, çoğalmadan duramayan,kan emen, pis vejeteryan,şirret karı” ve “Ruhsuz, herşeyini bana borçlusun, evet bir babaya ihtiyacı var, ben vejeteryan değilim, evet lcd’yi ve imzalı formayı da istiyorum.” olmuştur. Çocukları niye sevmediğini soranlara genelde en yakındaki çocuğu göstermekten fazla cevap vermez. Bebekleri niye sevmediğini çocuk sahibi kimse sormamıştır.

Kardeşi ve annesini yakın zamanda kaybedince, bu yazımına yansımış ve editörü Samantha bir tatile ihtiyacı olduğunu söylemiştir. Bu uçak bir “kaza” sonucu Bermudaya düşmüş ve bu sayede Cliff Lishman Ricky Gail, Hakan Karesioğlu ve Nathan River ile tanışmıştır. Bu olaydan beri en çok kullandığı söz “Ben bir yazarım. Ben burada ne arıyorum (I’m a bloody writer, what the hell am i doing here)” olmuştur.

Londra’da John Cussack ile yatmış olduğunu sanan 7 kadın vardır. Bunlardan 6’sı bay Cussack’ın aslında olduğundan çok daha yetenekli olduğunu da düşünmektedirler.

Cliff Lishman

Kurtlar ve Tilkiler - Uroboros UfukCeylan